Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Bleskovka: Konec podpory Windows XP

Píše se datum 8.4. 2014. Pro někoho možná obyčejné úterý, pro většinu počítačových odborníků je tento den dnem, kdy zemřel Windows XP.

Ano, dnešním dnem končí oficiálně podpora Windows XP – operační systém, který způsobil revoluci v operačních systémech a takřka nastínil trend dalších let. Jak je ale možné, že tento 13 let starý operační systém okupuje přední příčky světových statistik používání operačních systémů? A jaká rizika dnes tento operační systém svým uživatelům může způsobovat? Co dělat dále po ukončení podpory?

Rizika

Věřím tomu, že většina z Vás nad tímto jen mávne rukou, jelikož aktualizace stejně nikdy nestahovala a budoucí hrozba pro Vás nepředstavuje bezpečnostní riziko. Pojďme se na to ale podívat detailněji.

Aktualizace na systém Windows XP probíhaly až doposud každý měsíc v úterý, kde byla vydána vždy minimálně jedna záplata, která opravovala stovky malých chyb. Dá se říci, že ukončení podpory pro Windows XP bude dnem o kterém se hackerům ani nesnilo. Nebude vydána byť jediná oprava kritické chyby, aktualizace IE, apod. To znamená, že díky velkému podílu na trhu bude tento systém čím dál častěji napadán hackery. Ostatně i na tohle upozorňuje stránka Microsoftu.

XP

Pokud se tedy chcete těmto rizikům vyhnout, měli byste změnit operační systém.

Jak se vyhnout problémům?

Prvním řešením je samozřejmě koupě nového PC s novějším operačním systémem. Tato možnost je sice nejdražší, ale nejjednodušší.

Druhým řešením je nainstalovat si některý z operačních systémů založeném na linuxovém jádře, např. Ubuntu. Návod na instalaci a výběr vhodné distribuce naleznete zde, některé užitečné rady a seznamy aplikací z Windows na Linux naleznete prozměnu zde.

Třetím řešením je změna systému, tady ovšem pozor, aby konfigurace Vašeho PC odpovídala alespoň minimálním požadavkům nového operačního systému.

Návody pro Vás připravujeme..

Written by:

Published on: 8.4.2014

Filled Under: Hlavní strana

, , ,