Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Upgrade na Windows 10 bude zdarma i pro piráty

Že bude nová verze operačního systému Windows společnosti Microsoft s označením 10 dostupná jako upgrade zdarma, jsme již psali před pár měsíci. Nově se dozvídáme, že tato nabídka platí i pro uživatele, kteří si systém legálně nepořídili. Alespoň pro ty s Windows 7 a novějším.

Čtete správně, kdokoliv s nelegálním Windows 7 a Windows 8 si bude moci stáhnout upgrade na Windows 10. Jedná se o zajímavý strategický krok. Kromě dotovaného Windows pro zařízení s menším displejem než 9 palců nově nebude mít příjmy ani od pirátů. Dostává mě to ale k zajímavé otázce, provede to automaticky i legalizaci OS? Oficiální vyjádření ještě úplně nepadlo, ale dle mého ne. Budete mít sice možnost přijmout aktualizaci, normálně ji využívat, ale samozřejmě do firmem nebo na pracovní stroje by asi bylo logicky dobré licence pořídit. V případě SW kontroly máte stále jistotu.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416

Tento krok je pravděpodobně také jednou z odpovědí na aktualizace, které chodí zdarma na zařízení od Apple již od roku 2013. Stejně tak aktualizace mobilních operačních systémů je už dlouhá léta, v podstatě od samého počátku zdarma. Apple vydělává na zařízeních, Google na následné reklamě. Na čem chce ale vydělávat Microsoft? To ještě není tak zcela jisté, určitým efektem by mohlo být zvýšení prodejů předplatného office365, v případě lepší dostupnosti možná i tableto-notebooku Surface.

Office365 totiž není jen samotný nudný kancelářský balík, ale také Skype, OneDrive nebo email na vlastní doméně. A půjdeme-li do úplného extrému, tak i kdyby si ani tak „piráti“ nic z online služeb nekoupili a jen využili bezplatného upgradu na Windows 10 bez jakýchkoliv problémů, zůstanou stále v ekosystému Microsoftu. Bude-li uživatel pirát či nepirát s Windows 10 spokojený, je dost pravděpodobné, že si třeba zakoupí i chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Windows.

V neposlední řadě to napomůže k rychlé migraci uživatelů se staršími operačními systémy, nestane se tak už problém jako s Windows XP, které si stále drží svůj podíl na trhu a vývojáři si musí rvát vlasy na hlavně při udržování kompatibility.

Written by:

Published on: 19.3.2015

Filled Under: Hlavní strana, novinky

, ,