Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Téma: Proč mě iPhone opět neoslovil

me2MacBook Pro a iPad jsou dvě zařízení od Apple, na které jak asi víte, nedám dopustit. Právě proto při volbě nového telefonu jsem si už dlouho dělal opět zálusk na iPhone. Jenže to nakonec celé dopadlo jinak…

Když jsem zhruba před třemi lety kupoval svůj Samsung Galaxy Note II, bylo to nadčasové 5,5″ pádlo. Apple trapačil se svými 4″ a z vysmívané placky se během těch let stal standard high-end strojů dnešní doby. Když už tedy Apple zvětšil uhlopříčku displeje, vyrazil jsem po prozkoumání parametrů s nadšením do „Apple Store“ (Apple Premium Reseller – pro rýpaly) si ho trochu osahat.

Ještě předtím však samozřejmě zastávka do Datartu, abych si sám před sebou obhájil, že ostatní plasťáky za to prostě nestojí a předešel výčitkám, že kvůli němu budu rok o hladu. #thuglife #irony

Malý iPhone jako hračka

Na bílém stolku se blýskal naleštěný zlatý iPhone 6S společně s bandou lidí, kteří v tu chvíli slintali stejně jako já. Ok, je to ani ne o jeden palec menší, to nějak přežiju. No vystřízlivěl jsem rychleji, než mě stačil duch Jobse omámit. Malý nevýrazný displej, tlusté rámečky, proužky na zadní straně a boky větší než má Ewa Farná (pozn. red.: bez přídomku S), avšak stále s divně vystupující čočkou. What the hell, co to je… Kde je ten často zmiňovaný etalón stylu a přepychu, kvůli kterému si lidi berou půjčky s ručením na dům. Na oficiálních fotkách prostě vypadá lépe než ve skutečnosti.

Neoriginalita

Budeme-li brát vlajkové lodě telefonů jako módní doplněk, pak si v chudších oblastech republiky na základní/střední škole s iPhonem možná vysloužíte mezi spolužáky jakýsi pomyslný nevýznamný sociální status. Každopádně všude na rozvinutém západě (ostatně i v Praze) si snad méně originální telefon vybrat nemůžete. Možná snad jediná Rose (Bros‘) Gold verze je trochu kontroverzní… Typickým příkladem je popletení telefonů na párty, kdy si ze stolu odnesete cizí mobil.

Pěkné fíčurky, no to podstatné chybí

Model 6S přinesl 4K video, navýšení RAM na 2GB a vychytávku z Apple Watch – Force touch. To je krásné, no na optickou stabilizaci obrazu si stále musíte připlatit za verzi Plus. Základní verze s 16 GB místa vám nebude stačit ani pokud máte telefon ve většině případů jako já na prohlížení webu. Odečteme-li velikost systému, tak bez všech aplikací na čistý nový telefon po zapnutí nahrajete zhruba 30 minut 4K videa.

iPhone 6S Plus, placka co už stojí za zvážení

S iPhonem 6S Plus už je to jiná. Nechybí důležitá stabilizace u videa (která je mimochodem aktuálně nejlepší na trhu), displej vypadá lépe, dokonce se jako chlap velkými prsty trefíte i do klávesnice, no zase vám svou hmotností (192g) stáhne gatě k zemi. Velké rámečky jako z roku 2012 (nekecám) jsou stále přítomné, stejně tak pouze 4 ikony aplikací na ploše vedle sebe.

Abych jenom nehejtoval, musím uznat, že materiály jsou u obou modelů na skvělé úrovni (kdo by to jen čekal). V ruce je iPhone jeden z nejpříjemnějších telefonů na držení. Systém je fakt odladěný, kamera výborná, omezenost systému bych asi přežil a pěkně by komunikoval s ostatními Apple hračkami.

Rozuzlení zápletky

Musel jsem si nechat všechno ještě projít hlavou. Kráčejíc směrem na oběd, odhodlán vynechat ze svého výběru upadající Samsung s „věčně zasekanou“ nádstavbou TouchWiz. Inu zvědavost mi nedala a přece jen jsem zavítal do korejského chrámu omrknout ještě jednou Samsung Galaxy S6 Edge+.

Tentokrát Applu Korejci vypálili rybník, ten telefon má prostě správný WOW! efekt. S aktuálně nejlepším displejem na trhu, kovovo-skleněným nablýskaným zpracováním, ultra rychlým bezdrátovým nabíjením a nezvykle zahnutými rohy se pro mě stal jasným vítězem.

Netvrdím však, že je to nejlepší poměr cena/výkon. To ani zdaleka ne! Stále se bavíme o drahé, racionálně přemýšlejícímu člověku nepochopitelné placce, jež vám v létě udělá odleskama z očí uhlíky. Zaslouží si Samsung nějakou výtku k verzi S6 Edge+? Rozhodně ano, absence 128 GB verze je těžce na facku!

iphone-6s-plus-vs-galaxy-s6-edge-plus

Závěrem

Ani jeden z telefonů nejde rozšířit paměťovkami, nemá vodotrysk, není na dálkové ovládání, nedisponuje Windows Phonem (pro Radka Hulána) ani nenafoukne horkovzdušný balón… Proto si vyberte ten, který vám nejvíc vyhovuje.

iPhone je vynikající telefon pokud uvažujete z dlouhodobého hlediska, jejich systém bezesporu bude krásně sloužit ještě dalších několik dekád. Displej je nejchytřejší na současném trhu. Stabilizace videa nemá chybu a ekosystém může Applu i Google závidět. Stejně tak si nedělám iluze, že se Samsung po pár updatech nezačne zase pomalu sekat. Objektivně nemá šanci se S6 Edge+ stát prodávanějším než pěkná, ne však tak extravagantní chytrá cihlička od Apple. Berete-li iPhone jako spolehlivý telefon pro masy, pak souhlasím.

Já už po několikáté ve svém životě zůstávám opět na straně nerdů využívajících Android. Žádná patnáctka mi nedá, protože jednoduše nebudu cool jako Miley Cyrus a zboří se mi celý svět. Nebo taky ne…

Možná budu působit rozmazleně, nafoukaně, jako úplný vůl, ale máte-li opravdu rádi design, chcete-li trochu vybočit z davu a nevadí vám si za to připlatit, S6 Edge+ je momentálně správná volba.

Za 2 roky se zde doufám opět sejdeme a pořešíme společně situaci ohledně Apple iPhone 7/S.

Written by:

Published on: 20.10.2015

Filled Under: Hlavní strana, Osobní blog, Téma

, , , , ,