Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Toshiba Stor.E Canvio Desk 5TB

Design: 70%

Zápis: 94%

Čtení: 94%

Total Score 86%

Přemýšleli jste nad tím, jaké to asi je, mít k dispozici neomezeně prostoru na svém disku? Tak přesně takový pocit můžete po koupi 5TB Toshiba Stor.E mít. V roce 2007 se šířil vtip o chlápkovi, který prodával obsah internetu na 4 378 986 543 DVD, nebo na 3 CD bez porna. Budeme-li počítat, že od té doby na internetu přibylo trochu obsahu, možná by borec mohl letos sáhnout po disku od Toshiby a prodat to na něm… Tím jsem ale odbočil, samozřejmě vám povím své zkušenosti v uživatelské recenzi.

DSC07962m

Design, zpracování, specifikace

Na první pohled externí disk ničím nepřekvapí. Klasická černá hrabička, v níž je umístěn 3.5″ pevný disk. Nevadí jí ležet na šířku, ani stát na výšku. Nikde nic nevrže, všechny spoje pevně drží. Okraje tvoří lesklý plast, povrch vrchní strany je matný s logem TOSHIBA. Okolo celého obvodu je designový prolis, skrývající malou modrou LED diodu značící aktivitu. Rozhodně bych u příští generace ocenil lepší odhlučnění, na nějaké vrčení a chrochtání už není v dnešní době nikdo zvědavý.

Specifikace:

  • Rozměry: 129 x 42 x 167 mm.
  • Rychlost otáček: 7200 rpm
  • Cache: 32 MB
  • USB 3.0 (2.0 kompatibilní)
  • Obsah balení: Disk, zálohovací software (na disku), USB 3.0 kabel („A“ to Micro „B“ 2.5″), Adaptér do zásuvky, rychlý manuál, uživatelskou příručku (na disku), záruční list
  • Dostupné v následujících kapacitách: 2, 3, 4, 5 TB

Co když mám MAC?

Hned po koupi je disk naformátovaný na souborový systém NTFS, bude si tak rozumět jen s operačním systémem Microsoft Windows. Já jej doporučuji přeformátovat na mnohem univerzálnější ExFAT, plnou funkčnost na počítačích Mac zase zajistíte zvolením HFS+. Formátování disku provedete v programu Disková utilita.

Snímek obrazovky 2015-12-20 v 13.14.48

Určení

Samotná TOSHIBA řadí tento výrobek do řady CANVIO DESK, tedy disky určené k občasnému přenášení. Disk ke své funkci potřebuje externí napájení! Pokud opravdu nutně nepotřebujete tak obrovskou kapacitu, tak notebook mnohem lépe doplníte nějakým rozměrově menším 2.5″ diskem.

Jako výborného společníka bych ho viděl ke stolnímu počítači pro zálohu dat, k televizi na přehrávání filmů (v případě podpory tak vysoké kapacity) nebo pro amatérského filmaře/fotografa. V podstatě všude, kde pracujete s velkými objemy dat, která nejsou svou důležitostí kritického charakteru. Aneb když se vám ztratí upirátěné filmy z Uložto, asi se nic nestane. Naopak ve studiu Disney by asi moc rádi nebyli, kdyby najednou z ničeho nic přišli o hotový megafilm…

DSC07973m

Rychlost – Blackmagic Disk Speed Test

Naměřená hodnota pro rychlost zápisu je 186 MB/s resp. 189 MB/s u čtení. To jsou vyšší rychlosti, než kterých dosahují iterní disky levných notebooků neosazených SSD. Na externí disk jsou nadpůrměrné. K takovým rychlostem samozřejmě potřebujete USB standardu 3.0 na svém počítači. V případě zálohy pak záleží i na rychlosti média, ze kterého čtete. Disk k počítači připojíte přes USB 3.0, jež je kompatibilní i se starším standardem 2.0.

toshiba-5TB-blackmagic-disk-speed-test

Šifrování, záloha

Pevný disk je dodáván s předinstalovaným zálohovacím softwarem, který zajišťuje zálohování a obnovu souborů, složek a celého systému. Ochrana pomocí hesla navíc vaše cenná data chrání před neoprávněnými uživateli. Používáte-li v současnosti TrueCrypt k heslování a šifrování dat, asi pro vás bude tato funkce nepodstatná.

DSC07967m

Závěrem

Největším lákadlem a zároveň nebezpečím je kapacita disku. 5TB je na dnešní dobu opravdu obrovské množství dat, pro mnoho z nás dokonce několikanásobně více, než jsme stihli za celou dobu internetovou vytvořit obsahu. Kdybych měl osobně jít do takto extrémní kapacity, raději bych se držel značně nákladnější cesty NASu s podporou zrcadlení. Přece jenom, to poslední co chceme, je „ztratit“ celý svůj život chybou disku. Tím vás samozřejmě nechci od koupě odradit, disky od Toshiby jsou z mé zkušenosti spolehlivé stejně jako každého jiného ověřeného výrobce.

Za jednu z nejnižších cen mezi konkurenty podává Toshiba obstojný výkon. Videa ve 4K rozlišení zaberou mnoho místa, proto rozhodně výběrem toho disku do budoucna nešlápnete vedle.

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Toshiba Stor.E Canvio 5TB, HDWC250EK3J1 poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 22.12.2015

Filled Under: recenze

, ,