Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Jak si za pomoci Raspberry Pi vyrobit „chytrou televizi“ za méně než tisícikorunu

Máte doma starou televizi a rádi byste měli chytrou, ale novou nechcete kupovat? Tak přesně pro vás je série těchto článků, ve kterých vám popíšu, jak lze starou televizi přebudovat na „chytrou“ a to vše za pár kaček!

Co k tomu budeme potřebovat:

 • Raspberry Pi Zero – 130 Kč (vč. poštovného za 260 Kč)
 • Redukci z mini HDMI na HDMI – 20 Kč
 • HDMI kabel k připojení k televizi – od 70 Kč
 • MicroUSB OTG HUB s možností přídavného napájení – 200 Kč
 • MicroSD paměťová karta minimálně class 6 s kapacitou alespoň 8GB s redukcí na SD – 100 Kč
 • Dvě nabíječky – s microUSB konektorem (Raspberry Pi + HUB) – 2*100 Kč
 • WiFi karta do USB – 209 Kč
 • Ideálně externí disk, či flash disk

Sečteno a podtrženo, dostáváme se na částku kolem tisícikoruny. Cena je samozřejmě menší o to, co máte k dispozici – minimálně nabíječky s microUSB konektorem a paměťové karty má doma každý.

Raspberry Pi Zero je možno objednat například z britského eshopu pimoroni.com, k ceně je však nutno připočíst další 4 libry za poštovné. S tímto eshopem mám skvělé zkušenosti. Zde jsem své Raspberry Pi Zero kupoval já, objednávka přišla do ČR za tři pracovní dny a vše fungovalo, jak mělo.

DSC_0152

Raspberry Pi Zero – minipočítač za pár korun

Bohužel Raspberry Pi Zero nabídne pouze mini HDMI. Redukce z mini HDMI na plnohodnotné HDMI jsou u nás předražené. Pokud chcete ušetřit a máte čas, doporučuji redukci objednat z Číny, na aliexpressu za ni zaplatíte kolem dvacetikoruny a funguje skvěle. Na našem trhu jsou také HDMI kabely s mini HDMI koncovkou, i to je možné řešení. Z Číny se také vyplatí zakoupit WiFi kartu do USB, nutné je vybírat tu, která podporuje operační systém Linux. Já kupoval WiFi kartu zhruba před rokem do stolního počítače za více než 200Kč a jediný rozdíl byl v tom, že ta koupená v ČR nabídla větší rychlost stahování.

Dostáváme se k tomu zábavnějšímu. Samozřejmě si do RaspbberyPi můžete nahrát standardní operační systém Raspbian a přistupovat k němu jako ke standardnímu počítači, ale připravte se na to, že to nebude jen tak. Osobně mi po instalaci tohoto systému nefungoval zvuk, špatně se choval i obraz a přehrávání videí bylo otřesné. Vše jde řešit, ale musíte být tak trochu víc nerd, obětovat vrtání se v kódu několik hodin a nakonec pak zjistíte, že to stejně nefunguje. Takže na instalaci „běžného“ operačního systému rovnou zapomeňte, my si do Raspberry Pi nahrajeme linuxovou distribuci, vytvořenou právě pro tyto účely.

Raspbianscreenshot

Raspbian – operační systém vytvoření speciálně pro Raspberry Pi. Jeho prostředí není pro multimediální centrum zrovna nejvhodnější a tak se mu raději ihned vyhneme.

Tou linuxovou distribucí mám nyní na mysli systém OSMC, který je založen na Debianu. Jedná se o open source multimediální centrum. To by myslím stačilo, pojďme se dát do práce! Instalace je velice jednoduchá a troufnu si říct, že to zvládne i malé dítě. V první řadě si vytvoříme microSD kartu s instalačními soubory, kterou následně vložíme do Raspberry Pi, kde se systém za použití jisté magie sám nainstaluje.

Ze stránky osmc.tv/download/ si stáhněte instalátor pro váš operační systém. V mém případě jsem stahoval instalátor pro Windows, který je však kvůli většímu rozlišení mého notebooku trochu rozhozený, takže ve screenshotech nejspíše nebude vše vidět úplně dokonale. Jednoduše vložte microSD kartu do čtečky ve vašem zařízení (případně před tím ještě do adaptéru) a spusťte stažený instalátor. V něm jednoduše zvolte jako jazyk angličtinu a jako koncové zařízení Raspberry Pi Zero (příp. klasické Raspberry Pi, záleží na tom, které máte). V dalším kroku zvolte nejnovější verzi systému a v dalším kroku zase vyberte, kam se mají instalační soubory systému nainstalovat (tedy zvolte microSD). Následuje konfigurace WiFi, ke které se Raspberry Pi po instalaci připojí pro stažení aktualizací (tedy pokud máte k Raspberry Pi připojenou i WiFi kartu). Zvolte typ sítě, SSID (název) a heslo. Dále zvolte vaší paměťovou kartu, potvrďte souhlas s podmínkami a počkejte. Hotovo. Čekali jste víc? Já říkal, že to zvládne i malé dítě :-)

Následně microSD kartu vložte do vypnutého Raspberri Pi Zero, připojte jej k monitoru, zapojte do něj USB HUB, do kterého připojte napájení, WiFi kartu, myš a ideálně i klávesnici. Skvěle, nyní jej přiveďte k životu připojením k napájení.

Raspberry Pi Zero

A máme Raspberry Pi Zero připravené na první spuštění!

Nyní se systém na Raspberry Pi Zero nainstaluje. Po dokončení instalace chvíli vyčkejte, dokud se nezobrazí nabídka s výběrem jazyka, kterou bude následovat výběr časové zóny, jména zařízení, povolení SSH (nechte povoleno, proč si vysvětlíme později), odsouhlasení licenčních podmínek, výběr vzhledu (ponechejte „Clasic“ – je rychlejší, jednodušší a přehlednější), dále je zde možnost přihlášení se k newletteru a tím to vše končí.

A máme hotovo. Nelepší bude, když se systémem proklikáte, je tak jednoduchý, že určitě hned pochopíte, co k čemu slouží. Naprosté většině z vás určitě bude stačit, když si zde budete moci spustit svůj soubor, stačí tedy do USB hubu připojit flesh disk, či externí pevný disk a pouštět si filmy, prohlížet obrázky, poslouchat hudbu a další. V dalších dílech tohoto seriálu si ukážeme, jak jej ovládat skrze telefon a přidáme si zde pár programů na rozšíření funkcí.

Tento seriál o má (bude mít) více částí! 

 1. Exkluzivně: První pohled na Raspberry Pi Zero, počítač za pět babek
 2. Jak si za pomoci Raspberry Pi vyrobit chytrou televizi za méně než tisícikorunu
 3. Tip: Ovládejte OSMC skrze svůj smartphone
 4. Tip: Spusťte si v OSMC YouTube, Stream a další

Written by:

Published on: 18.8.2016

Filled Under: Hlavní strana, linux, návody

, , , ,