Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

YourHour – Užitečná aplikace na Android, která vás zbaví závislosti na telefonu

Dlouho jsem dumal nad tím, kolik času vlastně trávím denně na telefonu. Hodinu? Dvě? A tak jsem se rozhodl ke kroku, který mě šokoval. Začalo to stažením aplikace YourHour, která je určena pro telefony se systémem Android a je zdarma. Za poplatek jsou jen některé doplňkové funkce.

A pak přišlo zděšení…

Před instalací aplikace jsem si neuvědomil, kolik času mi používání telefonu užírá. Vždyť jej používám pouze ráno, abych si přečetl zprávy, v práci, abych sjel Instagram a večer, abych kouknul Instagram, podíval se, kde koho kdo zabil…

A pak na mě aplikace vyplivla údaj, který se blížil k pěti hodinám. Zpočátku jsem tomu nemohl uvěřit, ale když jsem si procházel historii, dolehl na mě splín. Tolik času… a tak jsem se rozhodl pro změnu.

Šikovná aplikace, která si vás pohlídá

Aplikace monitoruje všechny běžící programy na pozadí, její používání je ale naprosto bezpečné. I přes neustálý běh u ní můj telefon ukazuje 0% využití baterie, takže se nemusíte obávat, že vám ji vycucne. Ve výhodě budou majitelé OLED displejů, kterým aplikace nabízí tmavý režim, se kterým bude spotřeba minimální i při otevření aplikace.

YourHour nepodporuje češtinu, má však natolik jednoduché ovládání, že ji bude rozumět každý. Hlavním ukazatelem je Dashboard, kde je ukázáno, jak dlouho byl telefon používán a kolikrát byl rozsvícený displej. Při prvním spuštění je možné si nastavit limity, kterých chcete dosáhnout. Osobně jsem pro začátek zvolil 3 hodiny používání a 70 odemčení displeje.

V aplikaci jsou i statistiky za minulé dny. Denní jsou bezplatné, za týdenní a měsíční je potřeba odemknout plnou verzi programu za zhruba 45 korun.

A zajímavou funkcí jsou i výzvy (challanges), které pomohou ve zbavení se závislosti naplno. Nastaví dobu, po kterou je možné aplikace používat a při vyčerpání nastaveného časového limitu pošlou upozornění. Nebo si můžete nastavit, aby se aplikace zamkly tak, že nepůjdou používat.

Podstatná je také funkce na vyloučení některých funkcí z měření. Ta vám dovolí podvádět, ale kdo chce podvádět, nemusí aplikaci používat vůbec. Dovolí z měření vypustit ty aplikace, které se spouštějí na pozadí (v mém případě aplikace Moto, která snímala gesta) nebo ty, u kterých nechcete, aby čas měřily. Typicky YouTube, který máte puštěný třeba když vaříte nebo Waze, pokud jedete autem.

Důležité je, že aplikace neměří spuštěné aplikace při vypnutém displeji. Nemusíte se tedy bát, že vás při spuštěném Spotify aplikace automaticky udělá závisláka.

Výsledek po dvou týdnech používání?

Osobně používám telefon i na práci, takže má data někdy budou hodně zkreslená, nicméně i tak mi aplikace pomohla si hlavně uvědomit, kolik času na telefonu trávím. A zásluhou aplikace už není můj denní průměr pět hodin, ale už jen tři a půl. A pevně věřím, že se mi povede mou závislost snížit alespoň na dvě.

A co vy? Jste na svém mobilním telefonu závislí? Kolik hodin denně na něm trávíte?

Written by:

Published on: 1.3.2020

Filled Under: mobil, návody