Jak jsem fotil virtuální prohlídku Národní technické knihovny
Na sklonku roku 2014 se událo mnoho věcí, začal jsem studovat na FIT ČVUT, přestěhoval se přes celou republiku na kolej, nápadů na to jak zabít spoustu času ale neubylo. Nová výbava na focení virtuálních prohlídek mi nedala spát a po pár fotkách zahrady jsem věděl, že je do vlastního portfolia potřeba přihodit něco většího. Jsem prostě blázen, který se učí výzvou. Stanovím si cíl a vyhecuju se k takovým výsledkům, abych se pak za sebe nemusel stydět.
Volný čas trávený v Dejvicích mě inspiroval k megalomanské myšlence, co takhle vytvořit virtuální pohled do moderní stavby Národní technické knihovny v Praze. Což byla výzva jak fotografická, tak i osobní to všechno vyjednat.
V listopadu jsem napsal email, odpověď mi přila o půl roku později. Lhal bych, kdybych říkal, že jsem nebyl překvapený. Jako trpělivý člověk, jsem se ale nenechal vyvést z míry. Mám svou cenu a své nabídky dávám pouze jednou. Následně proběhlo pár koverzací, schůzek, prezentací, až vše dospělo k samotnému schválení focení prohlídky. Vedení je plné příjemných lidí. Tímto děkuji paní Markétě Sejkotové za nezahození mého mailu do spamu, stejně tak panu Milanu Šindelářovi, za perfektní práci kolem administrativy.
Focení NTK mělo hned několik úskalí:
- různá prostředí (venku, malé prostory, velké prostory)
- přírodní osvětlení, umělé osvětlení
- nutnost fotit bez lidí
- velká variabilita světla – od tmy v přednáškovém sále, až po přesvětlené posezení na střeše
Celkem došlo od března do září asi ke čtyřem fotonávštěvám. Mohl jsem fotit klasicky na své Sony a77ii s fisheye objetivem Samyang 8mm, se kterým jsem uměl. Výsledky ale nebyly úplně takové, jaké jsem si představoval.
E-mail je mocný nástroj, inu, začal jsem obepisovat další lidi. Na svůj projekt se mi podařilo díky spolupráci s Nikonem sehnat nové tělo D7200 se špičkovým profi objektivem ostrým jako břitva – Nikon Nikkor 10.5mm f2.8 fisheye. Jo, to už bylo jiné pokoukání! Test těla a rozdíly v objektivech si můžete ověřit v samostatných článcích, na které jsou odkazy níže.
Cílem bylo dodat
- prohlídku jako celek (počet pohledů nebyl určen, ustálil se ale zatím na 32 panoramatických snímcích)
- jednotlivá panoramata
- vybrané pohledy jako samostatné prohlídky
Jenže se ten cíl opět zvrtl, nevím koho napadl ten „hloupý“ nápad napsat kolem toho celý tutoriál… Ano, napadl mě…
Panoramata
Fotek mám samozřejmě ještě více, bohužel měly vadu, nebo se až příliš opakovaly. Dle mého je úplně jedno, jestli se díváte na lavičku v pátém či druhém patře, atd. Nejsložitější byly fotky pořízené z betonového zábradlí. Představte si 15m propast, okolo které je zábradlí a na něm máte stativ s foťákem v hodnotě 70 tisíc. Co hůř, s tím stativem po usazení budete muset ještě 2x přesně pohnout.
Naopak fotky z venku byly naprostá pohodička. Extrémní vedra (35°) skolily i ty největší fanoušky slunění, takže venku téměř nikdo nebyl. Nádherná obloha bez mraků prostě neměla chybu.
Little Planets
Virtuální Prohlídka NTK
Odkaz na prohlídku ve full screenu: webelopers.cz/ntk/vtour/
Seriál o focení virtuálních prohlídek:
- Vytváříme virtuální prohlídky
- Ideální fotoaparát na virtuální prohlídky
- Nikon D7200
- Jaký zvolit objektiv na focení virtuálních prohlídek
- Panoramatická hlava Bushman Panoramic Gobi
- Co je to nodal point a jak ho najít
- Jak ostřit při focení virtuálních prohlídek
- Focení podkladů pro panorama
- Jak fotit zem (nadir)
- Nejlepší programy na spojování snímků do panorama
- Skládání nafocených snímků do panorama
- Prohlížeč panoramat, export pro web
- Efekt: Little Planet
- Krpano Little Planet intro
- Jak jsem fotil virtuální prohlídku Národní technické knihovny