Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Nikon 1 V3 + Nikon 1 Nikkor 10-30mm VR

Design: 89%

Rozměry: 91%

Výkon při vysokém ISO: 70%

Ergonomie: 78%

Užitečné funkce: 85%

Total Score 83%

Obliba i kvalita bezzrcadlovek roste každým rokem a není se čemu divit. Na tento segment se začali zaměřovat všichni významní výrobci, nemalou nabídkou zařízení disponuje i Nikon s řadou 1. I když oproti konkurenci nemá Full Frame senzor (dokonce ani APS-C), přesto může zamíchat kartami. V dnešní uživatelské recenzi bych se s Vámi rád podělil o své postřehy k Nikonu 1 V3.

Po otevření krabice na vás vykoukne malý černý stylový fotoaparát, v lehce retro designu. Dále mě poté čekal setový objektiv Nikon 1  Nikkor 10-30mm VR pokrývající základní ohniska. V přepočtu na fullframe se jedná o ekvivalent 27 – 81m (crop: 2.7). Jeho rozměry jsou díky konstrukci, kdy při zapnutí jeho další polovina vyjede, velice malé. Nikon v poslední době začal dávat podobné skládací objektivy i do klasických zrcadlovek (viz. setový objektiv k D5500). Určitě se vám bude hodit společně s foťákem přikoupit také druhou baterii, do těla se totiž nevejde žádná obluda s velkou kapacitou, proto jsou 2 nutností.

DSC_0334

Parametry

 • Rozlišení: 18,4 MPx
 • Snímač: CX, CMOS, crop faktor 2.7x
 • Úložiště: Micro SD/ Micro SDHC/ Micro SDXC
 • FormáT: JPEG/RAW
 • Hledáček: v základu NE (volitelné příslušenství)
 • Displej: 3″ (7,5 cm), výklopný, 1 037 000 bodů
 • ostřící body: 171
 • uzávěrka: 1/16000 – 30s
 • citlivost: ISO 160 – 12800
 • Konektivita: Wi-Fi, MicroUSB, MicroHDMI
 • video: Full HD (1920 x 1080, 60 fps), slow-motion až 1200
 • hmotnost: 282 g
 • Rozměry: 111 x 65 x 33 mm
 • VÝDRŽ NA BATERII: 300 snímků na 1 nabití při krátké expozici, zhruba 100 na dlouhý čas
 • Zajímavá výbava: Slow motion, intervalometr, kreativní režimy, nejlepší snímek, Wi-Fi

Zařazení

Musím říct, že jsem byl ze začátku trochu nervózní z onoho menšího čipu. Tato volba sice umožnila udělat konstrukčně menší objektiv a tělo fotoaparátu, na stranu druhou je prakticky nemožné dosáhnout díky velké hloubce ostrosti pěkný bokeh. Naopak na focení třeba ptáků nebo měsíce je menší čip vhodný díky velkému crop factoru => prodloužení ohniska objektivu. Musím se sebe ale ptát, kolik z nás fotí ptáky s přenosným foťákem?

DSC_0354

Dostávám se tedy k tématu kam si myslím, že tyto malé přenosné fotoaparáty patří. Je to kategorie na focení streetu nebo jako společník fotografům, jimž manželky zakázaly vézt si s sebou další tašku s fotografickými hejblátky navíc. Taktéž by se mohlo jednat v tomto retro designu i o stylový doplněk na rande, když chcete dokázat, že jste jako fakt fotograf. Přece jenom s konkurenční řadou NEX od Sony se fotila i Agáta Hanychová… Co ale ve všech těchto případech potřebujeme? – Velký rozsah ohniska, kompaktnost, výkon na ISO a kromě všech těhle čísel hlavně aby to dělalo „sakra“ dobré fotky!

Jak tedy fotí?

Do recenze dávám pouze nijak neupravené fotky. Vše bylo nafoceno do RAWu (.NEF) a následně převedeno do JPG a zmenšeno. Fotky v RAWu a plném rozlišení jsou ke stažení na konci článku.

DSC_9487

f6,3, 1/200, ISO 160, 10mm

Během pár měsíců jsem měl dost času na to se s foťákem sžít. Natočil jsem i video jak manuálně ostřit, protože mi chvíli trvalo to najít. Za pěkného světla jsou fotky krásně prokreslené se věrnými barvami. Setový objektiv projevuje v rozích lehkou neostrost. Nejedná se ale o nic tragického a za běžných situací je vše v přijatelné, nijak nerušivé, normě. S pomocí redukce není problém na něj dát jakékoliv sklo z větší DX/FX řady.

Pokud jste zvyklí ze zrcadlovek fotit většinu času s ISO na automatice s tím, že rozdíl ISO 200 a 1600 v podstatě ani nepoznáte. Na manuál pak přepínáte pouze v případě, kdy máte foťák na stativu, nebo vám jde opravdu o něco důležitého, tak na to tady můžete zapomenout. Osobně se mi nejvíce osvědčilo nastavit ISO Auto do 800, protože vždy je lepší akci zachytit ostře v horší kvalitě, než skončit s rozmazaným flekem s menším množstvím šumu. Přes tuto hranici jsou ale fotky za horšího světla v podstatě opravdu pouze k dokumentaci. Ono i těch 800 ISO je často celkem přes hranu. Suma sumárum jsem se stejně radši staral sám i o ISO. Za světla kdy potřebujete rychlejší čas samozřejmě můžete zvolit ISO i větší, třeba 1600. Tady se bavíme interiérech, pouličním osvětlení, atd.

Úplná tma, ISO

Citlivost se pohybuje mezi hodnotami 160 – 12800 ISO, nicméně opravdu doporučuji používat pouze automatiku v rozsahu 160 – 800. Nad tuto hodnotu už totiž dochází k viditelnému zhoršení kvality fotky. Kromě automatiky je na výběr i z několika NR (noise reduction) režimů, jež za pomoci vícero fotek zajistí v konečném snímku méně šumu.

Mohlo by vás zajímat: Test: CX vs APS-C (Nikon 1 V3 vs. Sony A77m2)

Nejnižší ISO 160 je pro některé situace prostě málo. Za opravdové tmy pěkně prokreslené detaily ani čistý výstup bohužel nedostanete.

DSC_9541

f9, 3s, ISO 160, 10 mm

Za normálních nočních podmínek kdy je objekt pěkně nasvícený a zlatá hodinka pomalu odezněla jsou výsledky nadmíru dobré! Nejsou vynikající, na fotoaparát těchto rozměrů opravdu úctyhodné.

DSC_8281

f3.5, 1/60, ISO 3600, 10 mm

Při focení z ruky v tmavém prostředí už ale výsledky tak pozitivní nejsou. Jak můžete vidět, ISO 3600 je opravdu použitelné jen pro zdokumentování situace, šum už je v tomto případě opravdu hodně rušivý a detaily rapidně mizí.

Ergonomie a provedení

Jak už bývá zvykem u těchto ultrapřenosných kompaktů s větším čipem, ergonomie není nijak oslnivá. Nikonu se ale podařilo velice šikovně zakomponovat spousty otočných koleček pro rychlé ovládání v manuálním režimu. Ve výsledku je nastavení clony, času, či expozice otázkou chviličky. Jakmile si na systém zvyknete, nebude vás tato „mašinka“ až na manuální ostření nijak omezovat. Zmíněné manuální ostření je totiž v případě setového objektivu opravdu, ale opravdu mega-otravné a ještě navíc schované! Až jsem na něj musel pro vás natočit video tutoriál… Při připojení klasického objektivu z DX/FX zrcadlovek přes redukci samozřejmě můžete zaostřit i pomocí manuálního kroužku na konci objektivu.

DSC_0336

 

Další vychytávkou, jež vám zlepší pocit z ovládání je i výklopný dotykový displej. Mnohem více by se mi ale líbil vestavěný hledáček, dávat za něj 7000  je opravdu vzhledem k ceně foťáku masakr. Naštěstí na slunci je displej poměrně dobře čitelný, zvyk je ale železná košile a bez hledáčku nedá profík ani ránu. Stále jej totiž žádný displej zastoupit nedokáže. Jako obhajobu snad můžeme brát opravdu jen velikost, upřímně by se na tělo při současných rozměrech a rozvržení už opravdu nevešel.

Když není hledáček, jsou aspoň kolejnice na blesk! V jeden čas můžete využívat lyžiny buď k připojení blesku a nebo již zmíněného hledáčku. Obojí naráz provozovat nelze. Interní blesk na selfíe asi stačit bude, pro kreativní jednice co si rádi hrají se světlem je ale externí blesk nutností.

Ve spodní části je klasicky umístěn držák na stativ a otevírání slotu pro baterku.

DSC_0317

Ostření, zoomování a mačkání

Přes den foťák poměrně rychle ostří, v noci měl také občas problém kdy nebyl schopen objekt vůbec rozpoznat. Manuální ostření je s dodaným objektivem opravdu otravné, jak už jsme si řekli. Jinak je ale automatika docela přesná a asi se nestalo, že by zaostřil kam bych podvědomě nechtěl. 171 ostřících bodů je prostě znát.

Mohlo by vás zajímat: Nikon 1 V3 + 10-30mm VR – manuální ostření

Zajímavou alternativou k automatice je ostření klepnutím prstem na dotykový displej. Jednoduše si vyberete očima na co chcete zaostřit, přiložíte prst na displej a foťák automaticky zaostří, nebo dokonce i přímo vyfotí snímek. Při mačkání spouště jen pozor na moment kdy dojde k vyfocení snímku. Fotka se totiž vyfotí po stisknutí a až po puštění spouště se vám ukáže. Chce to trochu cviku a dlouho mě tato funkce otravala. Jste-li zvyklí na okamžitou odezvu, tady ji určitě nenajdete. Elektronické zoomování pocitu jistoty také moc nepřidá. Je rychlé, určitý delay tam ale přeci jen je. Opět je to ale jen o zvyku, po pár týdnech používání vám už ani nepřijde, že je něco jinak.

DSC_8304

f4.2, 1/800, ISO 400, 14,7 mm

Stabilizace fungovala na jedničku, nebylo problém dosáhnout ostrých fotek i při časech jako je 1/10 s. Může za to i absence zpětného rázu jak jej známe u zrcadlovek, kdy proběhene „škatulata hejbejte se“ a výsledkem je určitá jemná vibrace.

Užitečné funkce

Intervalometr

Nezbytným pomocníkem pro time-lapse fotografii je určitě intervalometr, který se stará o focení v přesném intervalu. Díky němu můžete nafotit efektní časosběry. Minimální rozestup mezi fotkamu je 5s, maximum pak v řádu hodin. Fotek můžete nafotit maximálně 999.

Vodováha

Jakmile si jednou zvyknete na focení s elektronickou vodováhou na displeji/v hledáčku, už prostě bez téhle funkce nemůžete žít. Budovy ani zrádné horizonty najednou nebudou nakřivo a vaše fotky nabydou na profesionálnosti.

DSC_0329

Slow motion

Perfektní funkcí jež potěší jednou za čas snad každého je natáčení slow motion videí v neuvěřitelných frameratech. Maximum je totiž až neskutečných 1200fps. Samozřejmě ne v HD rozlišení, ale i tak se jedná o impozantní výkon na fotoaparát za 25 tisíc. Při 120fps už ale HD zvládne alespoň při 720p.

Zachycení nejlepšího okamžiku

Na výběr máte hned z několika režimů. Mě osobně se nejvíce líbil ten, kdy je mi uložil všech pět snímků na kartu a já si je pak mohl procházet. Fotit můžete jak do JPEG, tak do .NEF (RAW), ale i do kombinovaného RAW + JPEG. Po vyfocení si můžete všechny snímky nechat, nebo si vybrat ten nejlepší a zbytek na 2 kliknutí automaticky smazat. Zde určitě oceníte téměř bezchybné automatické ostření.

Wi-Fi sdílení

Aplikace pro chytré telefony je dostupná pro iPhone stejně jako pro Android. Můžete ji využít jako bezdrátový dálkový odpalovač, nebo si pošlete fotky své kvalitní fotky z foťáku přímo na telefon. K tomu doporučuji fotit do režimu RAW + JPG, fotíte-li jen do RAWu, nepůjdou pak fotky poslat. Foťák prostě dodatečnou kompresi neumí. Je potřeba s tím tedy počítat. Jinak si přes aplikaci můžete fotky i prohlédnout.

iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/wireless-mobile-utility/id554157010?mt=8
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nikon.wu.wmau&hl=cs

DSC_9532-2

Upravený snímek jako demonstrace, co se dá vytáhnout z RAWu (.NEF).

Video

Výhodou bezzrcadlovek je i jejich bližší rodinný vztah s kamerami. Při natáčení na zrcadlovce se totiž často setkáte s nepříjemně rachotícími objektivy při ostření. Tady probíhá ostření u setového objektivu elektronicky, proto se ničeho takového nedočkáte. CX senzor nabídne větší hloubku ostrosti, to znamená ve výsledku přesnější přeostřování a menší šanci, že se foťák při autofocusu ztratí.

Video je možné natáčet v následujících kvalitách:

 • 1920 x 1080/60p (59.94 fps)
 • 1920 x 1080/30p (29.97 fps)
 • 1280 x 720/60p (59.94 fps)
 • 1280 x 720/30p (29.97 fps)

Volitelné rychlosti slow motion režimu:

 • 1280 x 720/120 fps (poměr 16 : 9; přehrávání 30p/29.97 fps)
 • 768 x 288/400 fps (poměr 8 : 3; přehrávání 30p/29.97 fps)
 • 416 x 144/1200 fps (poměr 26 : 9; přehrávání 30p/29.97 fps)

Fotografie

Náhledy

DSC_7451

RAW (.NEF/.DNG) ke stažení: http://www.pcdays.cz/projects/nikon1V3_RAW.zip

Závěr

Nikon 1 V3 určitě má na trhu své místo, nebude to mít ale jednoduché. Konkurence v tomto segmentu přenosných fotoaparátů nepřestává inovovat. S cenovkou přes 20 tisíc se dostáváme na hranici lepších začátečnických až pokročilých zrcadlovek. Oproti nim nabídne kompaktnější rozměry a extrémně rychlou uzávěrku, avšak za cenu horšího výkonu při vysokých ISO. Typický kupec proto bude nejspíše fanoušek streetu, sportu, nebo cestovatel, jemuž se nechce tahat další batoh s fotovýbavou.

V těchto případech a mnoha dalších je Nikon 1 V3 schopen svému majiteli dát dostatečný potenciál k dosažení skvělého snímku. Ovládání je díky mnoha kolečkům rychlé, i když samozřejmě stále narážíme na omezení samotného konceptu přenosných foťáků. Grip je příjemný a úchop je jistý. Během pár měsíců jsem s ním nafotil nejeden skvělý snímek, jež bych s klasickou zrcadlovkou nikdy nevyfotil, protože by mě nebavilo ji s sebou na dané místo vzít. Nebál bych se proto tento foťák komukoliv doporučit.


Autorem všech fotek z Nikonu 1 V3 v této recenzi je Petr Vocelka, autor tohoto článku. V případě, že byste o některou měli zájem, kontaktujte mě na emailu petr.vocelka@pcdays.cz.

Za povedené fotky mé osoby do této recenze děkuji fotografovi Janu Hadrabovi!

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Nikon 1 V3 poskytuje server Heureka.cz

 

Written by:

Published on: 30.4.2015

Filled Under: Foto, Hlavní strana, recenze

, , ,