Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Recenze: Lenovo Yoga 900, lehký a tenký konvertibl s velkou výdrží

Design: 99%

Výbava: 85%

Displej: 95%

Zpracování: 90%

Výkon: 87%

Total Score 92%

Lenovo konvertibilní notebooky umí. To dokazovalo převážně na prémiovější řadě Yoga s přívlastkem Pro, kterou však letos vystřídal model s jednodušším názvem – Lenovo Yoga 900. Tento model se až donedávna pyšnil titulem nejtenčí konvertibilní notebook na světě. Jeho elegantní vzhled, který vychází z předchozí generace Yoga 3 Pro, si získal své místo u nejednoho fajnšmekra, či cestovatele. Ty cestovatele pak převážně díky hmotnosti, která činí pouze 1,3Kg a také výdrži, která se mnohdy blíží až k osmi hodinám.

Máme zde tedy jeden z nejtenčích konvertibilních notebooků na světě. Co to ale znamená pro nás? Osadil jej výrobce úpornými komponenty s minimálním výkonem, aby se notebook vůbec zvládl uchladit?

lenovo-yoga-900

Parametry testovaného modelu, chlazení a výkon

Tak to v žádném případě. Srdcem testovaného modelu je dvoujádrový procesor Intel Core i7 6500U o taktu až 3,1GHz, kterému sekunduje 8GB paměti RAM. Obě tyto komponenty samozřejmě úsporné jsou, ale nabídnou dostatečný výkon i na náročnější aplikace. Například oblíbenou hru CS:Go na střední detaily notebook rozjel bez sekání. Testovaný model disponoval SSD diskem s kapacitou 512GB a jak to u takovýchto zařízení bývá zvykem, i integrovanou grafickou kartou. Výduchy chlazení se nacházejí v zadní části notebooku a jimi vydávaný zvuk je až příliš hlasitý. Na rozdíl od předchozí generace se však notebook zvládá lépe uchladit a to i při náročnějších činnostech. Citelně se notebook zahříval pouze v místě pod displejem, hlučnost větráku však při náročnějších činnostech rostla.

Videopohled

Konstrukce a design

Řemínkový kloub je složen z 813 částí a umožňuje plynulý přechod mezi různými režimy používání. Kloub také rozprostírá tlak po celé jeho délce a tak při otevírání notebooku nejsou namáhané pouze dvě části, jak to bývá u standardních kloubů. Barva kloubu je vždy sladěna s barvou zařízení , které může nabývat třech barev – zlatá, oranžová, stříbrná. Inovací, oproti předchozí řadě je zde hned několik. Tou nejvýraznější je to, že kloub již nechrastí, jeho jednotlivé části se takřka vůbec nehýbou.

lenovo-yoga-900-4

Obraz, klávesnice a touchpad

Displej má úhlopříčku 13,3 palce a je tvořen velice kvalitní IPS maticí s rozlišením QHD plus. Displej má krásně syté barvy a skvělé pozorovací úhly. V porovnání s jinými displeji se mi zdálo, že byl zbarvený více do růžového odstínu, poznat to šlo hlavně na bílé. Při běžném používání ani tolik nevadí, že je displej lesklý. Co mi trochu vadí, jsou široké rámečky kolem displeje, ale kdyby tu nebyly, hůře by se s ním pracovalo v režimu tablet. Na spodní straně displeje je tlačítko Windows pro vyvolání menu, to se hodí například když jej využíváte právě v jiných režimech, než notebook, typicky pak jako tablet. Na vrchní straně nalezneme standardní HD webovkou kameru s rozlišením 1Mpx, doplněnou o duální mikrofony.

lenovo-yoga-900-3

Klávesnice je oproti předchozí řadě šestiřadá a je podsvícená se třemi stupni podsvícení. Proti její ergonomii nemám žádnou výtku. Stejně tak s touchpadem, který je ohraničený kovovým proužkem. Povrch v okolí klávesnice je tvořen materiálem, který imituje kůži.

Konektory, porty a tlačítka

Konektorová výbava je chudší. Na pravé straně nalezneme USB konektor, 3,5mm kombinovaný jack, tlačítko pro uzamčení rotace displeje, Novo tlačítko a tlačítko pro zapnutí. Na levé straně nalezneme druhý USB port, který je kombinovaný s napájením. Konektor nabíječky má pak specifický tvar a sedí pouze do tohoto portu. Všechny USB byly specifikace USB 3.0. Dále na pravé straně nalezneme ještě jeden standardní USB konektor, USB C port s video výstupem a čtečku paměťových karet.

lenovo-yoga-900-5

Výdrž notebooku také není k zahození. Při testování jsem neměl problém dostat se až na 8 hodin čisté práce. Při větším šetření, kterým se rozumí vypnutá wifi a snížený jas se výdrž pohybovala kolem 11 hodin. A to je docela slušný výsledek.

Zvuk

K zahození nejsou ani reproduktory od JBL, které se nachází na spodní straně notebooku. Jejich zvuk je dostatečně prokreslený a hlasitý. Příjemná je také funkce, díky níž se zvuk upraví v závislosti na používaném režimu použití.

lenovo-yoga-900-6

Benchmarky

V benchmarku 3D Mark získal notebook v testech Ice Storm 41 183 bodů a v testu Sky Driver 2 975 bodů, což je s ohledem na výbavu a určení notebooku přijatelné.

Závěr

Lenovo Yoga 900 je opravdu zajímavé zařízení. Vezmeme li v potaz jeho unikátní kloub, neuvěřitelně tenké tělo a nízkou váhu, společně s perfektním displejem, velkým výkonem, máme zde univerzální zařízení téměř pro kohokoliv.

Klady

  • Kvalitní displej s QHD+ rozlišením
  • Nízká hmotnost
  • Velká výdrž na baterii
  • Dostatečný výkon
  • Vícestupňové podsvícení klávesnice

Zápory

  • Hlučnost
  • Absence HDMI (příp. mini/micro HDMI) konektoru
  • Cena

Vývoj ceny

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad Yoga 80MK00FRCK poskytuje server Heureka.cz

Written by:

Published on: 21.8.2016

Filled Under: recenze

, , ,