Ahoj, vypadá to, že používáte AdBlock... :-)

Usilovně jsme pracovali na zakomponování reklamy, aby nebyla pro čtenáře rušivá. Příjmy z reklam tento web živí, bez nich bychom jej nemohli provozovat. Budeme moc rádi, když to s námi zkusíte a přidáte si nás do výjimek. Děkujeme!

MENU

Andorra a focení Tour de France

1700 kilometrů, 2 dny, a cíl? Andorra! Tak s touto vidinou jsme nasedali do auta s Tomášem Vocelkou, vstříc dobrodružství jménem Tour de France. Právě v Andoře totiž měli jezdci volný den. Mise byla jasná, zachytit dění ze zákulisí, protože to, že tam jezdí cyklisti, všichni už dávno víme.

Moje nejlepší fotky ze zákulisí tour se dostaly do internetových novin Aktuálně.cz nebo přílohy Auto DNES. Nerad bych ale řešil nějaký spor, takže sem dám raději jen odkazy (redakce místy popletla autory)

petr-vocelka-andorra

Cestou necestou

Po cestě nám kromě předražených Mekáčů u dálnice, dělala vrásky na čele také navigace Sygic. Ta v Česku funguje výborně, ve Francii je ale zmatená jako lesní včela. Kromě oblíbeného opouštění dálnice kvůli zkratce přes dědiny, nás jindy tahala po silnicích první třídy, tzv. polňačkách, kam byste pomalu potřebovali Hummer. To však nebylo nic oproti pomstě, kterou si na nás přichystala těsně před Andorrou. 130 km do cíle, předpokládaný čas 3 hodiny, vysmáli jsme se jí zmlsaní dálnicemi. No 130 km ostrých serpentýn na šířku 1.5 auta, na úpatí kopce, bez benzínek, na to nebyla dost silná ani naše jinak bujná fantazie. Zase jsme díky ní viděli hned několik scenérií, jako z prvotních Need For Speed. Ale, dojeli jsme…

Andorro, jsme tu!

andorra-mrakodrap

Centre Termolúdic Caldea, Sony A77 II + Tamron 18-200 mm

Andorra sice není v Evropské Unii, ale nemají tam (zatím) žádný problém se vstupem pouze na občanský průkaz. Na hranicích kontrola nebyla a v hotelu se všichni usmívali, že je vše v naprostém pořádku. Ubytovaní jsme byli v hotelu Palarine, v nedaleké vesnici Erts. Většina městské zástavby je z kamenne nebo jej alespoň imituje. Pokud bych měl opět připodobnit situaci počítačové hře, připadal jsem si jako ve hře Age of Empires.

Hluboko uprostřed vysokých hor se rozkládá hlavní město Andorra la Vella se sochou od Salvadora Dalího na malém náměstí. V nedalekém městě Escaldes de Engordany, ale najdete snad ještě významnější dominantu, lázně Caldea Andorra.

Za jeden den tyto 2 městečka projdete několikrát křížem krážem, jsou skutečně malá a brzy si tu budete připadat jako doma. Ale nenechte se zmást, nejedná se o žádný konec světa. Hned 2 obchody tady má Cartier, vše doplňují nesmírně čisté ulice a k mému úžasu tady je i internet!

pyreneje-andorra-2-small

Sony A77 II + Tamron 18-200 mm

Nicméně, stačí vylézt na první kopec a naskytne se vám neuvěřitelná podívaná. Jak už tomu bývá v horách zvykem, počasí se mění doslova z hodiny na hodinu. Čistá příroda, horská jezírka, inverze a obrovské kopce, to je přesně důvod, proč miluji focení v horách.

Zkušenosti z Tour

Město a krajinky jsou sice fajn, jenže důvod cesty sem byl přece úplně jiný – Tour de France! Chcete-li vychytat dobré místo, určitě vyražte do hor co nejdříve. Ideálně brzy ráno, několik hodin před startem, abyste vůbec měli kde zaparkovat.

Nejlepší atmosféru si užijete s opravdovými fanoušky v kopcích. Dostanete se tam blíže k samotným jezdcům, máte možnost měnit místo a ještě navíc se na vás netlačí žádný zarputilý chytač merchandisingu.

tour-de-france-stage-10-21

Motivy Tour jsou doslova na každém rohu.

 • Vytipujte si místa přes Google Street View
 • Lepší atmosféru má fandění s opravdovými fanoušky v kopcích, vyhnete se tak pozérům, kteří si jdou jen chytit merch.
 • Na startu si najděte místo aspoň 3 hodiny před příjezdem karavany a už z něj neodcházejte.
 • Fandělí v cíli se může snadno zvrhnout v bitvu proti tlačícímu se davu.
 • Suvenýrů budete mít plnou tašku.

tour-de-france-stage-10-1

Tipy pro začínající fotografy,

které vám pomůžou k zachycení toho správného okamžiku…

 1. Používejte kontinuální ostření.
 2. Využívejte sekvence (v mém případě to bylo 12 sn./s).
 3. Pro ostrou fotku jedoucích cyklistů potřebujete čas uzávěrky minimálně 1/1000.
 4. Najděte si dobré místo.
 5. Kupte si objektiv s rychlým ostřením.
 6. Pořádně si rozmyslete, co budete fotit. Během těch pár vteřin už nic nevymyslíte, máte jen jednu šanci.
 7. Různé vychytávky a kompozice si zkoušejte na projíždějících fanoušcích.
 8. Nezaměřujte se s focením jen na cyklisty.

Co jsem měl s sebou za vybavení

Po technické stránce mi společnost dělalo Sony A77 II, zrcadlovka s polopropustným sklem, určená na sport. Do svého batohu jsem jako obyvkle hodil pevnou pětatřícu (ekv. 50mm FF) a 8mm fisheye objektiv. Protože tohle by mi nestačilo, půjčil jsem si od Tomáše obyčejný univerzální Tamron 18-200mm a s tím nakonec fotil prakticky celou dobu. Hodně fotek kvůli tomu nebylo přesně zaostřených, ale vyšlo jich více, než jsem čekal.

tour-little-planet

Malá planetka vytvořená z 360×180° panorama. Sony A77II + Samyang 8mm

Dále jsem měl s sebou jednopalcovou bezzrcadlovku Nikon 1 J5 s objektivem 10-30mm, pro náhodný street a výlety. Samozřejmě jsem vezl i stativ (Velbon DV-6000), protože jsem plánoval fotit krajinky, virtuální prohlídky, atd. K němu nesmírně skladnou panoramatickou hlavu Bushman Panoramic Gobi.

Určitě se vyplatí si vzít v batohu úplně vše. Kromě fotovýbavy taky mikinu, bundu, pláštěnku a opalovací krém. Počasí se totiž měnilo doslova z minuty na minutu. Tímhle ale Tour na Tour de France nekončila, navšívili jsme ještě hodně aktraktivních míst, o všem vám postupně ještě napíšu.

 

[SERIÁL] Kde fotit

Written by:

Published on: 7.8.2016

Filled Under: Foto, Hlavní strana

, , , ,